18.2 C
Ankara
21.8 C
İstanbul
26 C
İzmir
Perşembe, Haziran 24, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarCovid-19 eğitimi bitirdi mi?

  Covid-19 eğitimi bitirdi mi?

  Avatar of hüseyin er
  Hüseyin Erhttps://haberton.com/
  Hüseyin Er, 11 yıllık öğretmen. Çeşitli yayınevlerinde soru yazarlığı ve metin yazarlığı yapmakta.

  Son Dakika Haberleri

  Tüm Dünya’nın yaklaşık bir buçuk yıldır mücadele ettiği koronavirüs salgınının öğrencilerin eğitim hayatına etkileri, Covid-19 eğitimi bitirdi mi?

  Koronavirüs, 2020 Ocak ayında ilk etkileri görülmeye başlanan, tarih boyunca nadir yaşanan bir pandemi olarak girdi hayatımıza. Tüm Dünyanın öncesi ve sonrasında yaşanabilecek durumlar ile ilgili çok fazla fikrinin ve tecrübesinin olmadığı bir gerçek. Özellikle Çin‘den başlayıp daha sonra İran, İtalya gibi ülkelere ve oradan da yaklaşık 192 ülkeye yayılan ve tam anlamıyla hala bitmemiş olan bu virüse dayalı pandemi, eğitim çağındaki çocukları, öğrencileri ne derece etkiledi?

  Bu sorunun cevabı için öncelikle koronavirüs öncesi öğrenci başarı ve motivasyon düzeylerine bakıp bir karşılaştırma yapmak gerekli. Dünyada ve ülkemizde koronavirüs öncesi, özellikle Finlandiya gibi eğitimde örnek modeller yürüten ülkeler ile Türkiye gibi ülkelerde orta ve yüksek düzeyde bir sonuç veriyordu. Pandeminin başlarında yüz yüze eğitimin bir süre daha devam etmesi ve virüsün geç girdiği ülkelerin bir süre daha normal eğitim yapması öğrenciler için bir şans durumuna dönüşmüş durumda.

  Covid-19 eğitimi bitirdi mi?
  Covid-19 eğitimi bitirdi mi?

  Zira daha sonra ortaya çıkan online eğitim, online video, online ödev gibi kavramlar ilk etapta öğrencilerde teknolojinin eğitimde kullanılacak olması sebebiyle bir miktar heyecan ve motivasyon yaratsa da üzerinden zaman geçtikçe ve pandemi döneminin hala devam etmesi ile öğrencilerde artık online ders, ödev gibi süreçlere karşı isteksizlik, katılım sağlamama gibi durumlar görülmektedir.

  Bu bağlamda başarı düzeyleri de paralel olarak her geçen gün düşmekte, sürekli online eğitimde bilgisayar, tablet ve telefona maruz kalan çocuklarda göz bozuklukları, bel ve sırt ağrıları ve hayata karşı isteksizlik gibi manevi olumsuzluklar görülmektedir. Okul ortamını hiç yaşamamış ve ikinci, üçüncü sınıfa online gelmiş bir öğrencinin yüz yüze eğitime tamamen dönüşte bocalama yaşaması kaçınılmazdır. Bu süreçte velilere düşen öğrencileri şimdiden yüz yüze eğitim ortamına moral ve motivasyon açısından hazırlamalarıdır. Aksi takdirde öğrenim hayatının normal sürece dönmesi ve öğrencinin gerekli başarı düzeyine ulaşması çok zaman alacaktır.

  Önceki İçerikZehr-i aşk 1
  Sonraki İçerikYıllık enflasyon yüzde 16.59

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler