23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBunu başarabiliriz

  Bunu başarabiliriz

  Umut herkesin, hepimizin ortak tüketimi olmak zorunda. Umut tükenmeyecek, hammaddesi sonsuz olan bir kazanımımız değil mi? Umutlarımızı artıracağız, sevgi ve sevmekten uzak kalmadan.

  Avatar of mir murat demir
  Mir Murat Demirhttps://haberton.com
  1966 yılın da Elazığ da dünyaya geldi, hayatının çocukluk ve gençlik yıllarını bu şehir de tamamladı. Bir süre İstanbul merkezli Elazığ da perakende satış şubeleri olan TEMO Elektronik Tic. San. Ltd. Şti’ de yedek parça ticareti yaptı. Sonra ki yıllarda Ankara da kısa bir süre bulunduktan sonra Bursa otomotiv yan sanayi fabrikaların da yöneticilik ve üretim planlama müdürlüğü yaptı. 2008 yılında emekli oldu. Sosyal ve politik hayata müdahil olma hali devam etmektedir.

  Son Dakika Haberleri

  “Çok güzel bir ülke bırakalım yarınlarımıza içinde hak, özgürlük, adalet, demokrasi hâkim olsun.” Bu sözler bir arkadaşım paylaşmıştı, bunu başarabiliriz.

  Söz ideali içinde barındıran, insanım diyen çağdaş düşünen her bireyin ortak hedefi olmalı diye düşündüm. Başarabilir miyiz? diye sordum kendi kendime, ölçüsü yok ki, sonuçları ağırlık, uzunluk, basınç gibi ölçebilelim. Bir gerçek var ki başarmak için başlamak gerek. Hedef olarak tasarladığımız insani emelleri ilke olarak bellemek gerek.

  Karamsar düşünmek ya da kötümser düşünmek, bu fark dahi moral ve yaşam enerjimize etken, yapmak istediklerimize ve eylemlerimize ve elde edebileceğimiz sonuçlara. Şu an gülümseyerek hatırladım, ilkokul yıllarım ve okulumuz da temizlik işlerini yapan iki görevli vardı. Okul büyük ve sayısı binden fazla öğrenci barındırıyordu için de. Yapmış olduğu işten dolayı “müstahdem” diye tanımlanan bu görevlilere nasıl yardım edebilirdik ki? Öğretmenimiz en güzel cevap ve açıklamayı hemen yapmıştı bile. “Sevgili öğrencilerim, yardım etmeniz düşünülemez, sizlerden benimde okul idaresinin de böyle bir talebi olmaz ama düzgün, temiz yaşayarak, çevrenizi kirletmemeye özen göstererek en büyük yardımı yapmış olursunuz” diye bir izah açıklama yaptı. Öğretmenimin bu açıklaması ve izah hali aklımdadır ve hiç unutamam.

  Kendimiz olarak iyi, doğru, çağdaş, akıllıca bulduğumuz fikir ve uygulamaları ilk kendimizden başlatsak ve akabinde etkili olabilir diye düşündüğümüz ilk halkada ki yakınımızdakilere anlatsak ve örnekleri ile göstersek. Kötümser olmadan, başarabileceğimize inanarak bu meziyetlerle yaşasak nasıl olur? Bir şarkı sözü vardı “olur olur bal gibi olur” diye. Düşündüklerimizin, ilke edindiğimiz bu düşünce düşlerin aksi halinde düşünce hareketler olacaktır elbette.

  “çok güzel bir ülke bırakalım yarınlarımıza içinde hak, özgürlük, adalet, demokrasi hâkim olsun. ” bu sözler bir arkadaşım paylaşmıştı, bunu başarabiliriz.
  “Çok güzel bir ülke bırakalım yarınlarımıza içinde hak, özgürlük, adalet, demokrasi hâkim olsun.” Bu sözler bir arkadaşım paylaşmıştı, bunu başarabiliriz.

  Nezaket ve zarafetimizi bozmadan, en insani halimizle konuşmak ve ikna etme yolunda mücadele etmek de ikinci adımımız olsun. Bak şimdi yıllardır ben böyle düşünüp böyle bir tavırla yaşamaktayım deyip kötümser düşünme hali yoktu değil mi? Arslan’la ceylanın asırlardır süren kovalamacası gibi, insan var oldukça iyi düşünce ve uygulamalar hep var olacaktır, kötü düşünce ve uygulamaların da olacağı gibi. İnsan dışında hiçbir yaratık da canlı da zaman ve mekân kapsamın da geniş düşünebilen canlı türü yoktur, ben öyle biliyorum. Ülkemde yaşayan bir sinek Çin’de yaşayan sinekler ne yaparlar diye düşünür mü? Ne yapalım benim aklıma sinek geldi örnekledim, sizler hayvan türlerinden de ülke, şehir seçeneklerinden de istediğinizi düşünüp örnekleyin.

  Özgür, adaletli, hak, hukuk temelin de daha mutlu bir hayat yaşam mümkün. Kötümserlik yok, içinde yaşadığımız hayattan karamsar tablo çıktıları sıklıkla alsak dahi. Umut herkesin, hepimizin ortak tüketimi olmak zorunda. Umut tükenmeyecek, hammaddesi sonsuz olan bir kazanımımız değil mi? Umutlarımızı artıracağız, sevgi ve sevmekten uzak kalmadan, sadece düşünme halin de kendimize tutsak kalmadan.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler