TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
15.1 C
Ankara
16.8 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberBu yılın saç modası koyu tonlar ve kısa saç

  Bu yılın saç modası koyu tonlar ve kısa saç

  Ömer Sarıoğlu, "Saç modelleri seçerken yüz yapısı ve ten yapısı faktörü, dışarıda bırakılmamalı. Saç modeli seçilirken insanların kültürel, sosyal, çalışma hayatına uygun olan modeller çıkartılıyor".

  Avatar of semih kır
  Semih Kırhttps://haberton.com/
  Semih Kır - 23 Haziran 1997 Ankara doğumlu, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik mezunu - Haberton Muhabiri

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ankara Ticaret Odası Berber, Kuaför ve Güzellik Salonu Uzmanları Meclis Komite Başkanı Ömer Sarıoğlu pandemi döneminde bu yılın saç modasından, kişisel bakıma ve ev bakımına dair bilgiler verdi.

  Ankara ticaret odası berber, kuaför ve güzellik salonu uzmanları meclis komite başkanı ömer sarıoğlu pandemi döneminde bu yılın saç modasından, kişisel bakıma ve ev bakımına dair bilgiler verdi.
  Ankara Ticaret Odası Berber, Kuaför ve Güzellik Salonu Uzmanları Meclis Komite Başkanı Ömer Sarıoğlu pandemi döneminde bu yılın saç modasından, kişisel bakıma ve ev bakımına dair bilgiler verdi.

  Berber, kuaför ve güzellik uzmanları milli takımını da çalıştıran Ömer Sarıoğlu, yurt içi ve yurt dışında yarışmalarda ‘topuz’ birinciliği de bulunmaktadır.

  Kişisel bakımdan tırnak bakımına, cilt bakımlarından kaş alımlarına kadar kuaför ve berber sektörünün genişlediğini ifade eden Sarıoğlu, saç modelleri seçerken yüz yapısı ve ten yapısı faktörünün dışarıda bırakılamayacağını ifade etti. Saç modeli seçilirken insanların kültürel, sosyal, çalışma hayatına uygun olan modeller çıkartılıyor. Saç modeli ve renklendirmelerin sezona göre değiştiğinin altını çizen Sarıoğlu, saç modelleri için kış sezonuna girdiklerini açıkladı.

  “Pandemi döneminde insanlar daha rahat edebileceği modeller tercih ediyor”

  Sarıoğlu: Sonbahardayız, yaz boyu daha çok açık renk modeller ve omreler tercih edildi. Şimdi ise biraz daha renkleri koyulaştırıp, saç aralarına ışıltılar da atabileceğimiz tonlar ön plana çıkmaya başladı. Son senelerde özellikle uzun saç ortadan kalkıp, kısa saç kesimleri oluştu. İnsanlar kendilerini daha özgür, kullanımların daha rahat olduğu saç modellerine yönelmeye başladılar. Uzun zamandır bop modelleri, kısa kesimler ‘yıka ve çık’ dediğimiz şekillendirmesi kolay olan özellikle pandemi döneminde insanların daha rahat edebileceği modeller ön plana çıkmaya başladı.”

  “Saç kuruluğu saç diplerindeki yağlardan kaynaklandığı algısı yanlış”

  Sarıoğlu, saç kuruluğunun diplerdeki yağlardan kaynaklandığı algısının yanlış olduğunu belirtirken bu durumlarda nem yüklenmesinin gerekliliğini ifade etti.

  Bu yılın saç modası koyu tonlar ve kısa saç
  Bu yılın saç modası koyu tonlar ve kısa saç

  Saç, boy ve uçları kuruluk yaratabiliyor, saç dipleri yağlıysa ve tekrar bir yağ yüklenmesi gerçekleştiğinde saçlarda pullanma, kepeklenme ve saç dökülmesi meydana geliyor. Eski dönemlerin adeti olan yumurtanın sarısını saçlarda kullanmayı tavsiye etmediğini söyleyen Sarıoğlu, saç bakımı için mutlaka kuaför danışmanından bilgi alınması gerektiğine işaret etti. Kuaförler saç analizi yapmadan bakım yapmayı önermediği gibi saç analiz sonucu olarak da yapılacak olan bakımın düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekliliğinin altını çiziyor.

  Sarıoğlu, Hem bakım yapayım hem de aldığım ürünler ucuz olsun diyenler için ürünlerin markalara göre fiyatlarına göre değişiklik gösterse de aktar ve eczanelerden alınan ürünlerin kuaförlerde ki fiyatlar ile hemen hemen aynı olduğunu açıkladı.

  Saç bakımı ve cilt bakımlarının iki kategoriden oluşuyor. Bunlardan birisi salon bakımı diğeri ise ev bakımı olarak nitelendiriliyor. Salonlardaki bakımlar cilt testi ve saç yapısı gibi çeşitli tetkiklerden geçiyor. Evde bakım yapacaklar ise cilt sağlığını bozmamaları gerekiyor.

  Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sürecinde 2 ay kuaför dükkanının kapalı kaldığı dönemde müşterilere kişisel bakım ve saç boyalarını kargo ile ulaştırdıklarını belirten Sarıoğlu, tek kullanımlık malzemeler ile evde kendi bakımlarını ihmal etmemesi için çalıştıklarını ifade etti.

  Sarıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreçte elimizdeki ürünleri müşterilerimize kargo ile göndererek mağduriyet yaşamamalarını sağladık, hem de kuaför camiası olarak nefes aldığımızı söyleyebilirim. Pandemi dönemini artıya döndürebildiğimiz bir süreç de yaşattı. Kuaförler yasakların bitmesi ve açılması sonrasında randevu sistemine geçildi. Bu konu çok önemliydi, tek kullanımlık malzemelere geçtik. Penuvarlar, havlular, eldiven gibi ürünler tek kullanımlık oldu. Gelen müşteriler salon girişinden itibaren ‘HES Kodu’ zorunluluğu getirildi. Müşterilerin oturacağı koltuğu önceden dezenfekte ediyoruz, tek kullanımlık olmayan örnek veriyorum makas, tarak vb. gibi ürünlerin dezenfekteleri daha dikkate alındı. Kuaför malzemelerine çok ciddi anlamda zam geldi bu duruma rağmen bu ürünleri de temin etmek zorundayız.”

  Kişisel bakımdan tırnak bakımına, cilt bakımlarından kaş alımlarına kadar kuaför ve berber sektörünün genişlediğini ifade eden sarıoğlu, saç modelleri seçerken yüz yapısı ve ten yapısı faktörün dışarıda bırakılamayacağını ifade etti. Saç modeli seçilirken insanların kültürel, sosyal, çalışma hayatına uygun olan modeller çıkartılıyor. Saç modeli ve renklendirmelerin sezona göre değiştiğinin altını çizen sarıoğlu, saç modelleri için kış sezonuna girdiklerini açıkladı.
  Kişisel bakımdan tırnak bakımına, cilt bakımlarından kaş alımlarına kadar kuaför ve berber sektörünün genişlediğini ifade eden Sarıoğlu, saç modelleri seçerken yüz yapısı ve ten yapısı faktörün dışarıda bırakılamayacağını ifade etti. Saç modeli seçilirken insanların kültürel, sosyal, çalışma hayatına uygun olan modeller çıkartılıyor. Saç modeli ve renklendirmelerin sezona göre değiştiğinin altını çizen Sarıoğlu, saç modelleri için kış sezonuna girdiklerini açıkladı.

  MALİYETLERİN ARTMASI KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİNE DE YANSIDI

  Günlük kazançlarla ayakta durduklarını dile getiren Sarıoğlu, pandemi sürecinde kuaförler camiası olarak dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de etkisinde kaldığını belirtti. Kuaför salon sahipleri fiyat rekabetiyle yarışmak zorunda kalıyor, maliyetlerin artması kişisel bakım ürünlere de yansıdı.

  Sarıoğlu; ağdaya yüzde 250 zam geldiğini, 17 liraya aldıkları tek kullanımlık eldivenlerin güncel fiyatının 120 lira olduğunun altını çizdi. Ürün tedarikinde maliyetlerin artmasını müşterilere yansıtamayan kuaförler bu süreçte sadece yüzde 20 ile 25 gibi bir zam artışına gittiğini söyledi.

  Pandeminin bıraktığı etkiler berber ve kuaförlerin kademeli olarak normalleşmesinin ardından fiyat artışına itmesine neden oluyor. Tedarikçilerden temin edilen ürünlerin pahallığını da sıkıntı olarak belirten kuaför ve berberlerin malzeme fiyatları pandemi sonrasında yükseldi. Zam gerekçesi olarak maliyet artışları gösterilse de ürün maliyetlerinin zammı müşterilere yansıtılmamaya çalışılıyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler