18.2 C
Ankara
21.8 C
İstanbul
26 C
İzmir
Perşembe, Haziran 24, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBir Bayram Sabahı

  Bir Bayram Sabahı

  Son Dakika Haberleri

  Recep’in Kahvesi’nde “Bir bayram sabahı!” Kasabada yılların geleneği bu yıl da sürdürüldü. Dolayısıyla bayram namazından çıkan erkekler Recep’in Kahvesi’ne yöneldi.

  Recep Usta, yılların getirdiği tecrübeyle bayramlaşmak için kahvesine kaç kişi geleceğini tahmin edebiliyordu. Bu nedenle ne kadar çay demleyeceğini de biliyordu.

  Zaten küçük kahvesinin müşterilerini neredeyse isim isim bilirdi. Kahveye gelenler de çay parası vermeyeceklerini. Küçük kahvenin sahibi Recep Usta “Siz, bene goca yıl boyunca bakıyonuz; bi bayram sabahı da ben, size bakıverem. Hem benim de sevaba ihtiyacım yok mu?” diyerek; müşterileriyle bayramlaşır. O bayram sabahında çay parası almadan gelenleri ağırlardı.

  O sabah da kahvenin bildik müşterileri olan Rahmi Bey, Müdür Bey, Gara Bedri, Rüstem Ağa, Molla Halim, Çolakaoğlu, Semerci ve Komutan, bir de Deli Hamdi kahveye gelmişler Recep Usta’nın bayramlık çayının keyfini çıkarmak istemişlerdi. Doğal olarak kasabanın sığırtmacına ineğini teslim eden Aşa Gadın’da kahvenin sundurmasında her zamanki yerini almıştı!

  Sıcak bir günün bayram sabahında Aşa Gadın sundurmada, diğer müşteriler kapısı ve pencereleri açık kahvenin içinde Recep Usta’nın ikram edeceği çayları beklerken o anda kendiliğinden bir sessizlik oluştu!

  Bu sessizliği fırsat bilen Müdür Bey, elindeki sigarayı kül tabağına bastırdı. Sonra da boğazını temizlemek için bir iki kez öksürdü. Her bayram, kasabanın saygın bir kişisi konuşma yapardı ya! Bu defa da önceden anlaşmışlar ve Müdür Bey’in, bayram konuşması yapmasında mutabık kalmışlardı.

  Kahvedeki sessizlik Müdür Bey’in konuşmaya başlamasıyla sona erdi. “Arkadaşlar! Hutbede, imamın söylediği gibi kutsal bir bayrama daha erdik. Bayramlar bizler için eş, dost ve akraba ziyaretlerinin yapıldığı, dargınların barışması için uygun bir ortamdır…”

  Müdür Bey’in ağzından bu sözler çıktığı anda o anda sundurmada çayını içmekte olan Aşa Gadın “Hadin madem, söylen şu namıssıza da; gelsin elimi öpsün. Barışalım!” deyiverdi; eliyle gösterdiği tavuklarına dadanan ve kendinden oldukça küçük yaştaki Deli Hamdi’yi işaret ederek!

  Müdür Bey’in sözünün kesilmesiyle, kahvede ikince kez oluşan sessizlik sonrası sağa sola bakınan Deli Hamdi mahcup bir şekilde ve yavaşça yerinden kalktı. Yine yavaş hareketlerle dışarıda sundurmada oturmakta olan Aşa Gadın’a doğru yürüdü ve karşısına geldiğinde ne yapacağını bilemeden onun ellerine sarıldı. Aynı anda başta Müdür Bey olmak üzere herkes hem Deli Hamdi’yi, hem Aşa Gadın’ı alkışlıyordu!

  Küslerin barışması dileğiyle!..
  * * *
  Herkese iyi bayramlar!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler