32.6 C
Ankara
29.2 C
İstanbul
34 C
İzmir
Salı, Ağustos 3, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBilginin izinde! Bilgi nedir?

  Bilginin izinde! Bilgi nedir?

  Avatar of ahmet solgancak
  Ahmet Solgancakhttps://haberton.com/
  Ahmet Solgancak, tek gayreti canlıların en ulvisi olan insan olmak, olabilmek. İnsan kalabilmek.

  Son Dakika Haberleri

  Bilginin izinde! Bilgi nedir? İnsan aklının alabildiği gerçeklerdir. Akıl aldığını ifade edemezse ne olacak peki?

  Bilginin izinde Tarık kitapların arasından kafasını kaldırdı ve ders çalışmaktan bunaldığı için biraz ara vermek istedi.

  Kitaplığına bakıp kafa dağıtmalık bir kitap baktı dinlenmek için. İşaret parmağını kitapların üstünde gezdirirken Sokrates ile ilgili bir kitap dikkatini çekti. Kitabı eline aldı ve kapaktaki Sokrates’in resmine bakarken yatağına uzandı. Tam kitabın ilk sayfasını açacakken resim birden öne doğru savruldu ve bir hologram gibi onun karşısında belirdi. Tarık korkuyla kapının yanına geçerken Sokrates konuşmaya başladı. -Korkma evlat. Sana zarar vermeye gelmedim, sadece konuşmaya geldim. Ne zamandır duruyorum orada, sıkıldım artık. Senin kitabı okuman yerine ben sana içindekileri anlatabilir ve seninle tartışabilirim, ister misin?

  Tarık biraz daha sakinleşti ve düşünmeye başladı. Annesi ve babası işteydi, evde başka kimse de yoktu. Komşulardan biri de odasına gelene kadar görüntü ortadan kaybolabilirdi, zaten herhangi birine bu durumu söylese “deli” konumuna düşerdi.

  En iyisinin konuşmak olduğuna karar verdi. Tamam anlat. Ne anlatacaksın bakalım.-Ben Sok… +Adın Sokrates, Atinalısın, döneminin en büyük filozoflarından birisin, Platon gibi değerli öğrencilerin var, baldıran zehri içerek kendi ölümünü seçtin. Kısa anlattım, araları da doldurmamı ister misin? -İlk kural evlat, dinlemeyi öğren. Sana dinlemeyi öğretememişler. Dinlemeyi bilmezsen çok konuşursun ve çok konuşuyorsan birini bir şeye ikna etmeye çalışıyorsundur. Eğer böyle bir amacın varsa da belli ki pek bir şey bilmiyorsun çünkü bilen kişi tek bir kelime söyler ve insanlar yıllar sonra da olsa onu anlar, ona hak verir. Gördün mü bak dinlememek nelere işaretmiş.

  Neyse demek bilgin var benim hakkımda peki, ben en çok ne yapmayı ve yaptırtmayı severim?Tarık: Sorgulamayı ve sorgulatmayı.

  Doğru. Gel o zaman seninle şöyle sorgulayalım bakalım zannettiğin kadar bilgili misin? Bilgi nedir? İnsan aklının alabildiği gerçeklerdir. Akıl aldığını ifade edemezse ne olacak peki? O zaman bilgi olmaz. Neden evlat senin “daimonion” un yok mu? Her şeyi analitik olarak mı yapıyorsun? İyi düşün bakalım. Hmm. Evet, bazen oluyor, mesela satranç oynarken bazen içimden gelen hamleyi yaparım ve oyunu kazanırım. Bak işte, o adını bilmediğim şeyde sende de oluyormuş. Demek ki akıl her şeyi ifade edemiyormuş. Aklımızın süzgecinden geçen şeyler doğru yani bilgi olur ve her zaman da ifade etmemize gerek yoktur, yalnızca doğrudur işte. Peki, söyle bakalım, doğru bilgiye nasıl ulaşılır aslında biraz kopya verdim sana burada.

  Bilginin izinde! Bilgi nedir?
  Bilginin izinde! Bilgi nedir?

  Dünyada binlerce profesör var, onların anlattıklarını dinler ve yazdıklarını okursam doğru bilgiye ulaşmış olurum. En sonda da söyledim evlat kopya verdiğimi ama sen yine de ezberden devam etmek istiyorsun. Nereden biliyorsun ki onların bilgisinin doğru olduğunu? Bizim oralarda da bilgili gezinen insanlar vardır ancak neredeyse her gün o doğru dedikleri şeylere yenileri eklenir ve bildikleri şey bambaşka bir şeye dönüşür. Sen hiç karşılaşmadın mı böyle olaylarla? Tabi karşılaştım ama… O zaman nasıl bilebilirsin ki evlat o bildiğinin doğru olduğunu. Eğer “biliyorum” dediklerimiz sürekli bir değişime uğruyorsa o zaman bir şey bilmiyoruz demektir. Sadece bilmek için uğraşıyor ancak ömrümüz boyunca azıcık bir yol kat edebiliyoruzdur.

  Bilgi sendedir evlat, düşün ve kendi doğrularına ulaş. Hayatı da ona göre yaşa, o zaman hakikati elde ettiğini göreceksin. İnsanın kendi doğruları olması çok saçma değil mi? Genel kurallar vardır dünyada ve onlar kabul görülür, kişisel kurallar belirlemek tamamen saçmalıktır. Bana bir örnek verebilir misin? Hırsızlık kötü bir şeydir. Neden kötü bir şeydir? Çünkü hırsız malı haksız bir şekilde elde etmiştir. Peki, neden hırsız o malı elde etmiştir? Orasının ne önemi var ki, bu kişi hırsız. Neden önemi olmasın? Belki de acil bir durum için yetişmeye çalışıyordur, belki de buna zorlanmıştır ama ispat edemiyordur? Sizin zamanınızda insanlar suçsuz yere ceza almıyorlar mı, benim zamanımda çok meşhurdu bu. Yanlış düşünüyorsun. Demek ki ilk adımı atmışım ne mutlu bana. Yanlış da olsa düşünebiliyormuşum. Kendi fikirlerim varmış. Demek ki ilk adımı geçmişim, sıra onları törpülemekte.

  Ama sana bakıyorum ki evlat, sen ezbere konuşuyorsun. Sana öğretilen anlatılan şeyler var, senin adına şu “bilgi” dediğin şeyler. İşte sen onları ezberlemişsin ve o cümlelerle konuşuyorsun. Kalıplardan kurtul evlat. Onları bilirim, insana önce doğru, güzel gibi görünürler, sonra seni esir almaya başlarlar. Bir de bakmışsın ki bir kukla gibi sadece sana verilenlerle konuşuyor ve hareket ediyorsun. Yık bütün bu dogmaları ve hayatı kendi doğrularına göre yaşa.

  Kendi doğrularını ise aklını kullanarak ve “daimonion” unu dinleyerek bul ve onları hayatına uygula. Unutma bilgi uygulama ile anlam kazanır. Sokrates kitabın içine geri girdi. Tarık kitabı eline aldı, kapaktaki resme biraz daha baktı ve odasından hızla çıkarak mutfağa yöneldi. Çöp kutusunun kapağını kaldırdı ve kitabı içine atıp kapağı tekrar kapattı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler