TRY - Türk Lirası
EUR
15,4511
USD
13,6718
GBP
18,1855
CNY
2,1439
2.9 C
Ankara
13.1 C
İstanbul
12.7 C
İzmir
3 Aralık 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerBaşöğretmen Atatürk

  Başöğretmen Atatürk

  Avatar of özge kuzu
  Özge Kuzu
  Özge Kuzu 10.08.1994 Çanakkale doğumlu. İzmir'de yaşıyor. Nedime Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Erken Çocukluk dalı mezunu. Hobileri kitap okumak,resim çizmek,şiir yazmak,roman yazmak.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Başöğretmen Atatürk ülkenin içinde bulunduğu cehaletin bir an önce yok olması için Yeni Türk Alfabesinin ortaya çıkarılmasında öncü olmuştur.

  Mustafa Kemal ATATÜRK eğitimin öğretimin yayılmasından yanaydı.1928 yılında Arap alfabesinin kaldırılıp günümüz Türkçesine ve söyleniş biçimi kolaylığı nedeni ile Latin alfabesi ile değiştirilmesine öncü olmuştur. Pek çok yurttaşın okuma-yazmayı daha kolay bir şekilde öğrenebilmesi için Arap harflerinin kaldırıp Latin alfabesinin Türkçeye girmesinde katkıda bulunmuştur.

  Okuma-Yazma öğreten kurumlar açıldı. Bunlara Millet mektepleri denildi. Atatürk yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi.

  Ülkenin içinde bulunduğu cehaletin bir an önce yok olması için Yeni Türk Alfabesinin ortaya çıkarılmasında öncü olmuştur.

  TÜM BU HİZMETLER IŞIĞINDA BAKANLAR KURULU, 11.11.1928 GÜNÜ YAPTIĞI TOPLANTIDA ATATÜRK’E ULUS OKULLAR BAŞÖĞRETMENLİĞİ ÜNVANI VERDİ. 24 KASIM ATATÜRK’ÜN MİLLET MEKTEPLERİ BAŞÖĞRETMENLİĞİNİ KABUL ETTİĞİ GÜNDÜR.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler