TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
15.1 C
Ankara
16.8 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberBaşkent'in kalbi Ankara Kalesi

  Başkent’in kalbi Ankara Kalesi

  Avatar of semih kır
  Semih Kırhttps://haberton.com/
  Semih Kır - 23 Haziran 1997 Ankara doğumlu, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik mezunu - Haberton Muhabiri

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ankara Kent Konseyi Kale Çalışmaları Meclis Başkanı Şevket Bülent Yahnici, Ankara Kalesi’nin Başkent’in kalbi olduğunu ifade etti.

  Şevket Bülent Yahnici, Ankara Kalesi’nin önemli bir figür olduğunu belirtirken, kale etrafında Hacı Bayram Veli camisi ile birlikte UNESCO listesine girebilmesi için gayret gösterdiklerini açıkladı.

  Baskentin kalbi ankara kalesi 0006 - özel haber - haberton
  Ankara Kent Konseyi Kale Çalışmaları Meclis Başkanı Yahnici Ankara Kalesinin Başkentin kalbi olduğunu ifade etti.

  Yahnici, kale çehresinde korunmuş evlerin sanat galerisi, kafe, restoran vs. gibi kültür sanat ve sosyal hayata kazandırılması, gelecekte kalenin önemli simgelerinden biri olacağını ifade etti.

  Yahnici, Ankara Kalesi’nde geceleri herkesin rahatça gezebileceği, müzik seslerinin yükseldiği, gündüzleri sokak sanatçıların dolu olduğu bir ortam yaratmak ve buna bağlı olarak kalede iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğünü dile getirdi. Yahnici, bunun için Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı ile eş zamanlı sokak iyileştirme çalışmalarına hız vermek istediklerini söylerken kalenin sosyo-kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarılması gerekliliğini söyledi.

  Ankara Kalesi’nin en büyük özelliklerini sıralayan Yahnici, kale içerisinde galeriler, resim sergileri, çini, seramik, ebru sanatçıları ile sanat kokan bir hal aldığını söyledi. Kale içinde barındırdığı müzeler ile önemli bir konumda olduğunu söyleyen Yahnici, dünyada eşi benzeri olmayan ve 800 satranç takımlarının sergilendiği Satranç Müzesi ile stratejik bir müze konumunda olduğunu belirtti. Galerilerde antika eserlerin sergilendiği, Arkeolojik Müze ile Rahmi Koç Müzeleri’nin kalenin mihenk taşlarından birisi olduğunu açıkladı. Hem Türkiye hem de Avrupa çapında müzeciliğin amiral gemisi olan Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin Ankara’ya özel bir anlam kazandırdığının altınız çizdi.

  ”Ankara Kalesi’nin en büyük sorunu ‘trafik ve otopark’ sorunudur”

  Ankara Kalesi’nde metal yorgunluğu olduğunu söyleyen Yahnici, kale sorunları arasında, güvenlik ve otopark probleminin uzun yıllardır çözülemediğini, kalenin trafiksizleştirilmesi gerektiğini ve bunun dışında korunmaya müstahak evlerin, seçilip korunması ve korunur hale getirilmesi gerekliliğini belirtti.

  Başkentin kalbi ankara kalesi
  Başkentin Kalbi Ankara Kalesi

  Kalede en büyük problemin yoğun araçlardan kaynaklandığını belirten Yahnici sözlerine şöyle devam etti: ”Bu araç trafiğinin kesilmesi lazım. Kalenin en üst yeri olan Akkale’nin müstakil bir müze olarak açılması veya Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne bağlı bir müdür müdavimlik şekilde hayata kazandırılmasıdır. Eğer onu yaparsak oradan yabancı turist Akkale’ye kadar çıkabilecek, oradan da aşağı oturmaya münasip yerler de olacak. Oralarda insanların zaman geçirebilmesi için restoran ve kafeler de yapılabilir. Oraya çıkan turist aşağıya yürüyerek inebilecek.

  Bunlar hep bizim kale için düşündüğümüz çözüm önerileridir. Otopark probleminin çözümü için Büyükşehir Belediyesi bir komite kurdu. Komite de bizde çalışıyoruz, genel sekreter yardımcısı bir dostumuz bu komiteye başkanlık ediyor. Onun gayreti ile bu işi de çözebilirsek, kalenin de büyük bir ölçüde otopark probleminin çözüleceği bir kaleye kavuşacağız.  Bütün bunları yaparsak iç kalenin sağlıklı bir hale getirilip, otopark problemini çözerek, en önemlisi ise güvenlik problemini çözersek netice alacağız. Çünkü güvenlik çok büyük bir problem, maalesef bu sorunu çözemedik. Trafiksiz bir kaleyi hayata geçirebilirsek, bu kaleyi inşallah sokaklarında ressamların tuvallerini kurup, şövalyelerini kurup resim yapacakları, müzisyenlerin ellerinde gitar ve bağlamaları ile müzik yapacağı, sanatın ve kültürün yoğunlukla fışkıracağı bir kale hayalimizdir.

  ”Hedefimiz UNESCO’ya Ankara Kalesi’ni açık hava müzesi olarak tescillemek”

  Baskentin kalbi ankara kalesi 0004 - özel haber - haberton
  ”Hedefimiz UNESCO’ya Ankara Kalesi’ni açık hava müzesi olarak tescillemek”

  Yahnici, Kent Konseyi ve Altındağ Belediyesi’nin pandemi evrelerinde çok geniş çalışmalar yaptığını söylerken UNESCO’ya Ankara Kalesi’ni bir açık hava müzesi olarak tescil ettirmek yolunda çalışmalar üstünde durduklarını ifade etti. Ankara bir açık hava müzesine sahip olduğunu fakat Ankaralıların bile bunun farkında olmadığının altını çizdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler