22.5 C
Ankara
25 C
İstanbul
30 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAvustralya Çevre Bakanı çocukların geleceğinden sorumlu tutuldu

  Avustralya Çevre Bakanı çocukların geleceğinden sorumlu tutuldu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Avustralya Federal Mahkemesi, Avustralya Çevre Bakanı’nı çocukların geleceğinden sorumlu tuttu.

  Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley’in izin verdiği kömür madeninin genişletilmesini engellemek için Ley’e karşı açtıkları ihmal davasında gençler lehine karar verdi. Mahkeme, Bakan Ley’in yetkisini kullanırken çocukları çevre kirliliğinden korumakla yükümlü olduğunu belirtti.

  Yeni Güney Galler eyaleti mahkemesi, Avustralya Çevre Bakanı’nın Avustralyalı çocukları iklim değişikliğinden kaynaklanan gelecekteki kişisel yaralanmalardan korumakla yükümlü olduğuna hükmetti. Ancak mahkeme yargıcı, ilgili Vickery kömür madeninin 100 milyon ton ek karbon emisyonuna sebep olacak genişletilme kararının geçerli olacağı belirtti.

  Sekiz Avustralyalıdan oluşan bir grup genç, geçen yıl Çevre Bakanı Sussan Ley’in kömür madeni genişletme projesini onaylamasını önlemek için Melbourne kentinde bulunan federal mahkemeye başvurarak dava açtı.

  İHMAL YASASI, GELECEKTEKİ ZARARLARIN ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİNE ODAKLANIR

  Avustralya çevre bakanı çocukların geleceğinden sorumlu tutuldu
  Avustralya Çevre Bakanı çocukların geleceğinden sorumlu tutuldu

  Dava yargıcı Mordecai Bromberg geçtiğimiz perşembe günü, Bakan Ley’in uzatmayı onaylama veya reddetme yetkisini kullanırken çocukların kişisel yaralanmasına neden olmamak için makul özen gösterme yükümlülüğü olduğuna hükmetti.

  Yargıç Bromberg, Vickery madeninin küresel karbondioksit emisyonları ve ortalama sıcaklıklar üzerindeki etkisinin ‘küçük ama ölçülebilir’ olduğunu söyleyerek “Benim değerlendirmeme göre (iklim değişikliği) risk gerçektir. Ancak uzak veya hayali değildir” ifadelerini kullandı.

  Yargıç Bromberg, ihmal yasasının ‘gelecekteki zararların öngörülebilirliğine’ odaklandığını ve Bakan Ley’in maden genişletmesinin karbon emisyonları ve iklim değişikliği üzerindeki sonuçlarını öngörebilmesi gerektiğini söyledi. Yargıç Bromberg açıklamasında, ihmal yasasının, Bakan’ın çocuklara borçlu olduğu bir bakım görevine temel bir önkoşul oluşturduğunu ifade etti. Yargıç, ihmal hukukunun gelecekteki zararın öngörülebilirliğine ve zarara neden olan veya zarara katkıda bulunan kişi ile zarar görebilecek kişi arasındaki ilişkiye odaklandığı belirtti.

  Önceki İçerikKafes
  Sonraki İçerik50 yaş üzeri aşı programı başladı

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler