TRY - Türk Lirası
EUR
20,404
USD
18,803
GBP
23,217
CNY
2,786
31 Ocak 2023, Salı
Ana SayfaYazarlarAvrupa'nın ortasında bir Rus şehri; Kaliningrad

Avrupa’nın ortasında bir Rus şehri; Kaliningrad

Kaan Emin Eriş
Kaan Emin Erişhttps://haberton.com/
Kaan Emin Eriş, 02.12.1999 İstanbul doğumlu. Aslen Bursa Orhangazili. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Lisans Bölümü mezunu. Nişantaşı Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans öğrencisi. Girişimcilik ve turizm üzerine birçok çalışma gerçekleştirdi. Futbolla ilgileniyor. Bir buçuk yıl bir spor kulübünde yöneticilik yaptı. Sivil toplum ve sosyal sorumluluk faaliyetlerine Genç Kızılay'da dört buçuk yıl çeşitli kademelerinde devam etti. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi ; keşfettiği güzel yerleri çevresindeki insanlara aktarmayı çok seviyor. Ticari olarak, bir eğitim danışmanlık şirketinin genel müdür yardımcılığını yapmakta. Aynı zamanda Modanın Mimarı adında birde online butiği mevcut.

Haftanın Öne Çıkanları

Avrupa’nın Kalbinde Yer Alan Bir Rus Şehri. Avrupa’nın kalbinde Rusya’nın toprağı Kaliningrad Bölgesi…

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş krizi devam ediyorken Rusya’nın Avrupa’ya gizliden gizliye gösterdiği aslında çok önemli bir sopası olduğunu söyleyebiliriz.

Rus dış politikasında ülkenin çıkarlarını korumak için her yol uygundur anlayışını Putin döneminde görmekteyiz.

NATO ve AB’nin kalbinin ortasında bir hançer gibi duran veya AB’nin deyimi ile vücutta bulunan bir kanser hücresi konumunda olan Kaliningrad Bölgesi…

Bu bölgenin tarihsel sürecini kısaca bilmek , bölgenin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiş olacaktır.

Aslında burası eski bir Alman kentiymiş. 2.Dünya Savaşı sonrasında burası savaş bitene kadar geçici olarak SSCB’ye veriliyor. Savaş bittikten sonra SSCB burayı Almanya’ya geri vermeyerek burasını açıkçası işgal edip . çöküyor. 90’larda SSCB’nin dağılması ile birlikte SSCB’de bulunan ülkelerin kendi bağımsızlıklarını ilan etmesine karşın bu bölge kendi bağımsızlıklarını ilan etmeyerek SSCB’den sonra kurulan Rusya’ya bağlı özerk bir bölge olarak idari ve siyasi yapısına devam ediyor.

Nufüssal olarak Rusların, Almanların, Ukraynalıların ve az sayıda Azerilerin yaşadığı bu kent oldukça kozmopolitik bir yapıda. Mimari olarak da Avrupa ile Rusya mimarisinin sentezini çok rahat bir şekilde bu şehirde  görebiliyorsunuz.

Sokaklarına çıktığınızda sanki Berlin sokaklarında yürüyor, şehrin içinde yer alan su kanallarında gezerken sanki Hollanda’da geziyormuş hissiyatına kapılıyorsunuz. Bu sentez şehir mimari açıdan önemli olduğu gibi asıl önemli olmasının en büyük nedeni bulunduğu konum ve içerdiği rezervler…

Şimdi gelin biraz da bu güzel bölgenin konumunda bakalım.

Kuzeyinde Litvanya, güneyinde Polonya ülkelerine sınırı olan bu bölge aynı zamanda Baltık Denizi’ne de geniş bir kıyısı var.

Anlayacağınız coğrafi olarak karasal anlamda Rusya ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Putin, Kiev için “Kiev benim eski sevgilimdir” diyorsa da, eminim ki bu bölge içinde “çocuğum veya evladım” diyordur. Çünkü bu bölge tarih boyunca Rusya için önem teşkil etmiştir.

Avrupa'nın ortasında bir Rus şehri; Kaliningrad
Avrupa’nın ortasında bir Rus şehri; Kaliningrad

Daha evvel de bahsettiğimiz gibi bu bölgenin Rusya için askeri, ekonomik ve coğrafi önemi paha biçilmezdir.

Ekonomik olarak bu bölgede kehribar rezervleri bu gezegende birinci sıradadır. Bölge Rusya’nın sanayisinin montaj, ambalaj  ve işleme kısmının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bölgede bulunan limanlar Avrupa’ya açıldığından Rusya’nın ekonomik ticaretinin gelişmesi ve parasal üstünlüğü yakalamak için önemli bir nimettir.

Rus hükümetleri bu bölgeye her zaman gözü gibi  bakmış ve ekonomik olarak bu bölgenin kalkınması için çeşitli çalışmalar yapmıştır.

Bölge;

1996 Federal Yasası ile özel statüye kavuştu. Böylece özel ekonomik bölge ilan edildi. İthalat ve ihracatta mevzuatları değiştirildi.  Gümrük vergisinden muaf hale geldi.  Ekonomik açıdan böyle verimli bir toprağın bu bölgede olması ve Rusya’nın ekonomik açıdan yaptığı olumlu gelişmeler AB’nin de bu bölgede hoşuna gitmiştir.

Bu dönemde bu bölgeye Litvanya ve Polonya destekliyordu. Bu türlü sorun ve problemler, izolasyon sorunları Rusya ile yapılan ikili müzakereler ile çözülüyordu.

Kuzey Boyutu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na Teknik Yardım projelerine dahil edildi. 

2004’te Litvanya ve Polonya ile birlik üyesi oldu. Sağlık, sosyal refah ve  ulaşım alanında sorunlar çıktı.

Tabi süreç devam ederken bu bölgede açıkçası bir gerilim süreci ortaya çıkması an meselesiydi.

AB’nin Doğu’ya doğru genişlemesi ve ilişkilerinin genişlemesini sağlaması arzusu Rusya’yı büyük bir şekilde rahatsız ediyordu. Aynı şekilde bölgenin Rusya’nın toprağı olması da açıkçası AB devletlerini ürkütüyordu.

Bu bölgenin eskiden Alman toprağı olması bölgenin aslında Almanların hayali olduğunu söyleyebiliriz.

Ukrayna – Rus Savaşı’ndan evvel bölge için kritik bir konumda olan ilişkilerin gerilimi eski zamanlara dayanmaktadır. Polonya sınıra yüklü miktarda savunma sistemi sevkiyatında bulunarak açıkçası Rusya’ya karşı kartlarını 2010 yılında açmıştı. Bunun sonucunda da Rusya’da ilk olarak hava savunma sistemlerini bu bölgeye yerleştirdi. Yaklaşık 4 yıl sonra da bu bölgeye S-400 ve İskender füzelerini konuşlandırarak bölgede yaşanabilecek bir krize karşı askeri müdahalesinin kuvvetli olabileceğini gösterdi. Rusya bugün yaşanacak olayları geçmişte görmüştü sanki.

Avrupa'nın Kalbinde Yer Alan Bir Rus Şehri. Avrupa'nın kalbinde Rusya'nın toprağı Kaliningrad Bölgesi…
Avrupa’nın Kalbinde Yer Alan Bir Rus Şehri. Avrupa’nın kalbinde Rusya’nın toprağı Kaliningrad Bölgesi…

Bu bölge Rusya için önemli olmasının en büyük askeri nedenlerinden birisi de Rusya’nın Baltık Denizi üzerindeki filosunun ana karargahı  Kaliningrad şehrindeydi. Bu durum Avrupa’nın kalbinde , Baltık Denizi’ne resmen hakim olmak demekti.  Rusya’nın füzelerinin menzili oldukça genişti. Bu füzeler Berlin başta olmak üzere birçok şehri vurabilecek kapasitedeydi. Bu bölge aslında Rusya’nın AB’ye karşı kullanabileceği çok stratejik bir bölge konumunda. Ukrayna – Rus Savaşı’ndan evvel de ekonomik çalışmalar ve ticaret devam etse de  Polonya ve Litvanya’nın AB üyesi olması açıkçası bölgedeki tüm durumu değiştirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile Dünya’da acaba  3.Dünya Savaşı mı çıkıyor ? endişesi ile tüm herkes Rusya’ya karşı tepkili bir tavır aldı.

Rusya’nın hem Nato hem de AB ülkesi olmayan Ukrayna’ya saldırması tüm Dünya’da geniş bir yankı uyandırdı.

AB ülkeleri başta olmak üzere bazı NATO ülkeleri Rusya’ya ambargo koyacaklarını açıklayarak, Rusya ekonomisini derinden etkilemek istediklerini dolaylı yoldan belirttiler.

Rusya’nın başındaki başkan Putin,  AB ve NATO’nun bu tutumları karşısında küplere binse de bu savaşı ısrarla sürdüreceklerini açıkladı.

Peki Putin neden ısrarla halen savaşı devam ettiriyor ve AB’den korkmuyor ?

Bence en büyük güç Kliningrad…

Rusya’nın AB topraklarının hemen içinde bir toprağının olması Rusya’nın elini bu süreçte güçlendiriyor olabilir. Rusya’nın yaşanabilecek AB ile alakalı sıcak bir temasta 2014-2016 yılları arasında Kliningrad’a konuşlandırdığı hava savunma ve saldırı mekanizmalarını Baltıklar üzerinden Avrupa’ya kullanabileceği ihtimali ağır basmakta. Aynı zamanda Rusya’nın bu bölgede bulunan filosu da Baltık Denizi’ne kolay şekilde hâkim olabilecek statüde.

Rusya’nın bu durumda güçlü olması NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya’yı bu süreçte açıkçası korkutmaktadır.

NATO’ya üye olma çabaları bu iki devlet için devam ediyor.

Bu bölge birçok hammaddesi ve yaşam desteğini Rusya’dan almaktadır.

Rusya gerek Litvanya gerek Belarus gerek de Polonya üzerinden Kliningrad’a ulaşım sağlayarak karasal olarak lojistik destek sağlıyordu. Ukrayna – Rusya Savaşı sonrasında bu bölgede bulunan devletlerin başta Litvanya’nın AB üyesi olması nedeniyle Rusya’ya açıklanan kısıtlama ve ambargoları uygulaması, Rusya’yı lojistik anlamda büyük bir dara düşürdü.

Rusya bu durum sonrasında çeşitli tatbikatlar yaparak bölgede ne kadar ciddi olduğunu AB’ye göstermek istedi. Rusya’nın bölgedeki saldırı mekanizmalarına nükleer entegrasyonda mümkündü. Bu sebeple Rusya simülasyon olarak Nükleer saldırı gerçekleştirdi.

Litvanya’nın Rusya üzerinden Kliningrad’a gelen demir yolunu geçişlere kısıtlaması ve ambargo uygulaması, Rusya’nın lojistik anlamda bu bölgeye destek olamaması ve açıkçası ticari anlamda da büyük sekteye uğraması demektir.

Rusya bu durumda oldukça sinirlenmiştir. Rusya’nın Litvanya’ya nota göndermesi ve sert uyarılarda bulunması akıllara acaba Ukrayna-Rus Savaşı’ndan sonra Rus-Litvanya Savaşı mı olacak? sorusunu getirdi. Rusya’nın bölgeye yerleştirdiği füzeleri korkmadan kullanabileceğini göz önünde bulundurursak Litvanya’nın tavrının devamı bölgedeki siyasi ve askeri tansiyonu belirleyecektir.

Rusya’nın Litvanya üzerine yaptığı bu tehditleri ABD kınayarak herhangi bir saldırının sadece Litvanya’ya değil aynı zamanda NATO’ya yapılmış sayılacağını belirtti.

Rusya’nın herhangi bir AB müdahalesine çok sert cevap verebileceği bir konum burası… Savaştan evvel AB , buranın bir Rusya toprağı olmasından ticari anlamda rahatsızlık duymuyorken savaş ile birlikte burası açıkçası bir saatli bomba…

Dünya’da devam eden sorunlar, kuraklıklar açlıklarla derken şimdide 3.Dünya Savaşı’nın bu kadar yakın olması gerçekten çok acı bir durum.

Korkarım ki Putin’in eski Rusya’yı canlandırma arzusu ve hırsı Dünya’da çok insanın gözyaşına neden olacak…

”Dedelerim Kenan GÜLER Ve Emin ERİŞ hatırasına…”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler