TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
18.5 C
Ankara
17.7 C
İstanbul
18.5 C
İzmir
15 Ekim 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarAldatma davranışı üzerine

  Aldatma davranışı üzerine

  Aldatma davranışı aldatılan kişi ile doğrudan alakalı değildir. Bakımsız olmak, iyi bir eş olmamak, iyi bir ebeveyn olamamak aldatma sebeplerinden değildir. Aldatma eylemi kişinin kendi duygu dünyasında yaşadığı eksikleri gidermesidir.

  Avatar of büşra kılıç
  Büşra Kılıçhttps://haberton.com/
  Büşra Kılıç, 2017 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler önlisans bölümünü bitirdi. 2020 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Yükseklisans eğitimini tamamladı. Şuan da İstanbul Beylikdüzü'nde Yirmiüç Danışmanlık Merkezi'nde Aile Danışmanı olarak görev yapmakta. Sanart Medya grubuna bağlı olan sektörel dergilerde sosyolojik makaleler yazmakta.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Aldatma çok geniş bir alanı olan, etkileri büyük ve kapsamlı bir eylemdir. Arkadaşlar birbirini kandırır, evlilikte üçüncü kişiler araya girer.

  Nice arkadaşlıklar, dostluklar sınanır evlilikler sona erer. Aldatma yıkıcı ve güçlü bir davranıştır. Tabi ki bu güçlü davranışın hem aldatan hem de aldatılan kişi için ciddi etkileri olacaktır.

  Aldatma aşina olduğumuz bir kavram olmasına rağmen bu konuda yapılan araştırmaların az oluşu merak uyandıran bir durum. Bazı araştırmacılar bu durumun nedenini, aldatmanın yalnızca evlilik ilişkisinde değil; arkadaşlık, iş ortaklığı, akrabalık gibi ilişkilerde de yaşanmasına; yani çok geniş bir örneklemi olmasına bağlıyorlar. Aldatma ile ilgili yapılan araştırmalarda evlilikte aldatma konusu daha sık karşılaştığımız bir başlık olarak karşımıza çıkıyor.

  Evlilikte aldatmanın birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenler genellikle psikolojik ve sosyolojik açıdan ele alınıyor. Evlilikte üçüncü bir kişi ile romantik ilişki kurmak (mesajlaşma, buluşma, cinsel birliktelik) toplumda aldatma davranışı olarak kabul ediliyor.

  Bazı psikologlara göre, çocukluk döneminde bebeğin ona bakım veren (anne-baba) kişi ile kurduğu bağlanma ilişkisi yetişkinliğinde yaşayacağı ilişkileri de şekillendiriyor. Yani bizi yetiştiren ve büyüten kişi ile sağlıklı bir ilişki geçirmişsek evliliğimizde aynı oranla sağlıklı geçiyor. Fakat bebeklik dönemi pekte sağlıklı geçmeyen kişilerde ileriki yaşlarda aldatma gibi istenmeyen davranışlar görülebiliyor. Bu sebeplerden bir tanesi olabilir fakat buradan kesin bir yargıya varmak doğru olmaz. Bebeklik dönemindeki travmalarını yenen biri ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı ilişkilerde kurabilir. Dolayısıyla bu durum bebeklik çağının yanı sıra bireylerin diğer özellikleriyle birlikte de değerlendirilmelidir.

  Aldatma davranışı üzerine
  Aldatma davranışı üzerine

  Sosyolojik açıdan ise aldatma davranışı toplumda; baştan çıkarma, cinsellik, intikam gibi sebeplere dayandırılıyor. 1999 yılında Wiederman ve Hurd’un yaptığı araştırmaya göre erkeklerde aldatma oranı %44.7 iken, kadınlarda bu oran %39,5 olarak saptanmış. Bunun sebebi toplumda aldatma eyleminin erkek davranışı olarak görülmesidir. Kadınlarda bu oranın daha düşük olmasının sebeplerinden biri kadınların aldatma eyleminden sonra erkeklere göre daha fazla itibarlarını kaybetmelerinden kaynaklanıyor. Bu durum kadınları aldatma eyleminde çekimser hale getiriyor. Erkeklerin aldatma sebepleri yenilik arzusu gibi sebeplere dayanırken kadının ki ise duygusal yakınlık ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor.

  Bu bilgilere göre aldatma davranışı aldatılan kişi ile doğrudan alakalı değildir. Bakımsız olmak, iyi bir eş olmamak, iyi bir ebeveyn olamamak aldatma sebeplerinden değildir. Aldatma eylemi kişinin kendi duygu dünyasında yaşadığı eksikleri gidermesidir. Kötü giden bir evliliğin çıkış yolu aldatma değil bazen ayrılık bazen de uzlaşma çabasıdır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler