13.4 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
16.6 C
İzmir
Pazartesi, Nisan 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerABD'nin 46. Başkanı Joe Biden göreve geldi

  ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden göreve geldi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden ve başkan yardımcısı Kamala Harris, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından bugün yemin ederek, görevi resmen devraldı.​

  ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden’ın yemin etmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada şu ifadelere yer verdi: Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.

  Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var. Tüm zorluklarla mücadele etmek için sözler yeterli değil. Birliğe ihtiyacımız var. Tüm Amerika için başkan olacağım”

  BİDEN’DAN İLK AÇIKLAMA

  ABD 46. Başkanı Joe Biden‘ın yemin etmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada şu ifadelere yer verdi: Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var. Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum.

  Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var. Tüm zorluklarla mücadele etmek için sözler yeterli değil. Birliğe ihtiyacımız var. Tüm Amerika için başkan olacağım” dedi.

  BİDEN’IN İLK ÖNCELİKLERİ NELER OLACAK?

  Eski Başkan Barack Obama’nın sekiz yıl boyunca yardımcılığını yapan Joe Biden’ın göreve başlar başlamaz bir dizi başkanlık kararnamesi imzalaması bekleniyor. Biden ekibinden yapılan açıklamaya göre Amerika’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne ve Paris İklim Anlaşması’na yeniden dahil edilmesi, Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere getirdiği seyahat yasağının kaldırılması var.

  Ayrıca Amerika’da ırksal eşitliğin sağlanması için hükümet girişiminin başlatılması, Amerika’ya çocuk yaşta aileleri tarafından kaçak olarak getirilen göçmenlerin sınırdışı edilmekten korunması ve tüm Amerikalılar’ın ”vatandaşlık görevinin” bir parçası olarak Corona pandemisiyle mücadelede maske takmasının zorunlu hale getirilmesi, Biden’ın öncelikleri arasında yer alıyor.

  JOE BİDEN’IN KABİNESİ

  ABD 46. Başkanı Joe Biden’ın kabinesi büyük ölçüde eski başkan Barack Obama yönetiminin deneyimli isimlerinden oluşuyor. Biden’ın “ABD’nin en renkli ve çeşitliliğe dayalı kabinesi” iddiasıyla oluşturduğu kabinede de pek çok “ilk” de yer alıyor. İlk kadın Maliye Bakanı, ilk Latin kökenli İç Güvenlik Bakanı ve ilk Kızılderili kökenli bakan Biden’ıın A takımında yer alıyor.

  Dışişleri Bakanı; Anthony Blinken

  Savunma Bakanı; Lloyd Austin

  Maliye Bakanı; Janet Yellen

  İç Güvenlik Bakanı; Alejandro Mayorkas

  Sağlık Bakanı; Xavier Becerra

  Ulaştırma Bakanı; Pete Buttigieg

  İçişleri Bakanı; Deb Haaland

  Ticaret Bakanı; Gina Raimondo

  Adalet Bakanı; Merrick Garland

  Ulusal Güvenlik Danışmanı: Jake Sullivan

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler